Covid-19 sürecinde uygulanabilecek finansman yöntemleri

Eylül 2, 2020by keskin

Koronavirüs salgınının en çok etkilediği alanlardan bir tanesi de tedarik zinciri. Bu durumun sonucu olarak tedarik zincirinin üyeleri olan üretici ve tedarikçiler ciddi finansman sorunları yaşamakta.

Bu yazıda, Türkiye’de özellikle uygulanabilecek, ekonomideki tıkanıklığın giderilmesinde faydalı olabilecek tedarikçi finansman yöntemleri yer almakta.

Bazıları kısmen uygulansa da geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması lazım. Finans sektörünün de çeşitlenmesi ve spekülatif değil gerçek ihtiyaçlara yönelik finansal enstrüman ve tekniklerin geliştirilmesi açısından faydalı olacaktır. Finansal mühendisliğin bu konulara hizmet etmesi gerekir.

  • Arz-Talep Şoku – Tedarik Finansmanı
  • Tedarikçilerin Sınıflandırılması
  • Tedarik Finansmanı Yöntemleri

Bu yöntemlerin bir kısmına ilişkin Finansal Kurumlar birliği tarafından bir çalışma yapıldı ve online Ticaret Zinciri Finansmanı Sistemi Platformu kuruldu. Bankalar da bu sisteme entegre olmaya başladı.

Alternatif kanallar için bu sistemlerin güçlendirilmesi ve gerçek ticari ve finansman ihtiyaçlarını karşılamak için (sanal ve aşırı spekülatif amaçlar için değil) enstrüman çeşitliğinin artırılması gerekmektedir.

Open chat
1
Merhaba! Fikracat' a Hoşgeldiniz...
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?